| (096) 781-88-64 | |
Давайте поділимо військовозобов'язаних на дві категорії: ті, які вже ходили в ТЦК і оновили свої дані, і ті, які з якихось причин не дійшли до ТЦК та СП і не оновили свої дані.
Військовозобов'язані на обліку. Ті військовозобов'язані, які вже перебувають на обліку під час дії воєнного стану, особливої потреби з'являтися в ТЦК в них немає. Їм може бути направлена повістка або, наприклад, видано направлення на проходження ВЛК для визначення ступеню придатності.
Військовозобов'язані не на обліку. Якщо ми говоримо про чоловіків, які з тих чи інших причин у віці від 18 до 60 років не дійшли до ТЦК та СП, у них є обов'язок з'явитися та оновити свої військово-облікові дані.
Наслідки неявки. Якщо ж такі чоловіки не з'являться, але інформація про них є, то ТЦК має право направити повідомлення з обов'язковою появою.
Важливо, якщо на адресу такого чоловіка надійшов лист і він його самостійно не отримав або повернулося поштове відправлення з відміткою про не отримання такого листа або відмову про отримання такого листа, може бути складена постанова.
Зміни у процедурі. Тобто вже процедура, в нас була ще така проміжна процедура складення протоколу, де людина могла пояснити причини неявки, то на сьогоднішній день вона скасована, відразу складається постанова і штраф.
Розмір штрафів. Якщо раніше штрафи в нас були максимальний розмір штрафу 5 тисяч 100 гривень, то на сьогоднішній день мінімальний розмір штрафу з 18 числа буде становити 17 тисяч гривень і до 34 тисяч.
Як поновити дані. Поновити дані можна через СНАП, через електронний кабінет, який має запрацювати у тестовому режимі з 18 травня або напряму у ТЦК.
Хто має з'явитися. Всі чоловіки, які від 18 до 60 років, вони мають з'явитися.
Оновлення даних для осіб з бронюванням. В нас будуть далі категорії людей, які, наприклад, мають бронь. Все одно вони мають прийти і оновити дані. І зараз неможливо забронювати людину, якщо вона, наприклад, не оновила ці дані. Без військового облікового документу це буде неможливо.
Оновлення даних для осіб з правом на відстрочку. Особи, які мають право на відстрочку, в них теж є обов'язок з'явитися, оновити свої дані і оформити всі документи про відстрочку.
Оновлення даних для чоловіків, які знаходяться за кордоном. Оновити свої дані мають і чоловіки, які знаходяться за кордоном. Потрібно звернутися в консульство, дипломатичні представництва або через електронний кабінет. Якщо з цього не зробити, вони не зможуть отримати консульські послуги. Наприклад, закінчився термін дії паспорта, людина не зможе оформити собі новий паспорт. Треба оформити якусь довіреність, якийсь договір, якісь документи. Будь-якого виду документів, які вимагають присутність держави України, для таких чоловіків буде закрито.
Оновлення даних можливо через додаток для мобільних телефонів "Резерв+". Тобто, для оновлення даних не обов'язково особисто з'являтися до ТЦК, зробити це можна віддалено, навіть з території іншої країни. Більш того, починаючи з 18 липня 2024 року у застосунку з'явиться QR код, і застосунок повністю замінить паперові документи (військовий квіток, тимчасове посвідчення).
Докладно про застосунок "Резерв+" читати тут.
Оновлення даних та направлення на ВЛК. Коли чоловік приходить і оновлює свої дані, це може бути і жінка, якщо ми, наприклад, говоримо про лікарів, військовозобов'язаних. Так, вони приходять і їм можуть одночасно з оновленням даних отримати направлення на проходження ВЛК. Тепер в постанові Кабміну обмежено термін проходження ВЛК- до двох тижнів.
Терміни проходження ВЛК та повідомлення про неявку. Яким чином це буде відбуватися, якщо людина, наприклад, хворіє або їй зроблено операцію? Якщо людина не змогла з'явитися на ВЛК або пройти встановлені строки, у неї є найкоротші строки, або на протязі трьох днів повідомити ЦЦК, чому вона там не прийшла, не з'явилася і так далі.
Питання щодо прибуття до ТЦК. Закон ДАЛІ пише, що на протязі семи днів людина зобов'язана все рівно прибути в ТЦК. Коли рахувати цей строк? На коли їй було призначено прийти? Чи з моменту, коли завершився період лікування? Поки що роз'яснень таких немає.
Необхідність покращення комунікації з ТЦК. Але в будь-якому випадку зараз спілкування і комунікація з ТЦК мають бути на значно вищому рівні, ніж це було до 18 травня.
Обов'язковість військово-облікових документів. Поки діє воєнний стан в Україні, всі чоловіки від 18 до 60 років зобов'язані мати про собі військово-облікові документи і пред'являти їх, якщо цього вимагатимуть співробітники ТЦК, поліція, а також під час перетину кордону можуть це зробити і на вулицях міста.
Повноваження працівників ТЦК та СП. Якщо раніше працівники ЦЦК не мали право підходити на вулиці, наприклад, і вимагати військово-обліковий документ, то на сьогодні, до 18 травня, працівники ЦЦК та СП у повноваженні.
Будь-який працівник не може підійти, в нього має бути наказ коменданта, наказ має бути начальника ЦЦК і його службове посвідчення, яке він зобов'язаний пред'явити.
Вимоги до повістки. Окрім перевірки даних на вулицях, працівники ЦЦК можуть вручати і повістку, але й до неї є вимоги. Там мають бути присутні підписи начальника ЦЦК, мають бути заповнені повністю дані, мета повістки, час виклику, номер повістки порядковий.
Особливості вручення повісток. Немає місця і не було ніколи насправді місця, де вручаються повістки. Єдина вимога – вручення особистої. Вона як була, так і залишилася. Важливо, що ця повістка не має бути заповнена, так би мовити, на колінах, а попередньо. Але можна знову ж таки перевірити, чи людина перебуває на обліку. Якщо людина не перебуває на обліку, працівники поліції мають право вас затримати і доставити для того, щоб ви вже примусово оновили ці дані.
Наслідки неперебування на обліку. Якщо людина не перебуває на обліку, працівники поліції мають право вас затримати і доставити для того, щоб ви вже примусово оновили ці дані.
Відстрочка від призову. Хто має право на відстрочку від призову? Треба дуже уважно дивитися перелік хвороб, які має дружина чи чоловік. Право на відстрочку мають багатодітні, які мали, але за умови відсутності сплати по аліментах. Тобто, якщо у вас є троє і більше дітей, але є заборгованість і сплати аліментів, відстрочки тоді не буде.
Мають право на відстрочку чоловіки, у яких батьки першої, другої групи інвалідності. Відчутно змінилося, якщо є інвалідність дружини, наприклад, у батьків її, має бути обов'язкова відсутність інших родичів, які мають можливість здійснювати такий догляд. Можна здійснювати догляд за родичами 2-го, 3-го рівня спорідненості, також за умови відсутності в них прямих родичів 1-ї, 2-ї лінії, які можуть здійснювати такий догляд.
Хто має право на відстрочку від мобілізації. Батьки на сьогодні, якщо в сім'ї є 2-3 сини призовного віку, мають право обирати собі ту дитину, яка здійснюватиме за ними догляд, або ту дитину, яка має право на відстрочку.
Якщо хтось із родичів першої лінії спорідненості загинув під час виконання службових обов'язків, зараховується служба в АТО (тобто до повномасштабного вторгнення) і служба після повномасштабного вторгнення. Так само можна отримати відстрочку.
Відстрочку мають судді, народні депутати, працівники правоохоронних органів, Державної прикордонної служби (тобто тут нічого не змінилося). Суттєво змінилася саме відстрочка для звичайних громадян.
Штрафи за порушення Базова підготовка. Для порівняння, максимальний штраф до 18 травня у нас становив 500 гривень за адміністративні правопорушення. З 18 травня він починається від 17 до 34 тисяч гривень для громадян і до 59 тисяч гривень для підприємств. Тобто за порушення ведення обліку, неявку на військовий облік, за не оновлення, порушення мобілізаційного законодавства.
Кримінальна відповідальність. У разі більш грубого порушення настає кримінальна відповідальність за різними статтями, залежно від періоду, в якому людина скоїла порушення. За деякими статтями може бути підвищений термін покарання, наприклад, коли людина не поміщається у спеціалізований заклад, встановлений у колонії, і виконання покарання. А можуть бути статті, за якими немає альтернативи, тобто тільки реальне позбавлення волі.