| (096) 781-88-64 | |
В умовах воєнного стану, внаслідок агресії сусіда-терориста, актуальним стає питання збереження свого майна не лише від руцкого літаючого “аналогов нет”, а й, нажаль, від нагальних потреб армії, особливо після прийняття Закону 15.04.2024 № 10449 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», завдяки чому виникають питання:
Загальновідомою є норма, що під час загальної мобілізації громадяни зобов'язані надавати в користування рухоме та нерухоме майно на користь ЗСУ з подальшою компенсацією.
Після внесення змін, конфіскувати транспорт на потреби ЗСУ можуть не лише у юридичних осіб, а й у фізичних осіб також, але з певними обмеженнями, про які піде мова далі. Зміни також полягають в тому, що ЗСУ буде створений реєстр транспортних засобів, інформація в якому буде внесена на підставі даних від державних органів. Якщо авто занесено в реєстр, продати та передати його в лізинг буде неможливо, також існують певні обмеження навіть в пересуванні країною (за межі області реєстрації, без згоди ТЦК). Мова йде про наземний й водний транспорт, а перелік, вид транспорту визначається Кабінетом Міністрів України.
Примусове відчуження транспорту регулюється іншим законом "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного або надзвичайного стану".
Назва інша - сенс той же. У володільця автівки конфіскують автомобіль разом з правом власності та з подальшою компенсацією вартості в повному розмірі на підставі проведеної експертної оцінки та у відповідності до ринкових цін. Вилучається автівка на підставі акту, який може бути підписано без власника. Рішення про таку конфіскацію приймається за узгодженням з місцевою адміністрацією за виключенням зони бойових дій.
Тобто, в цьому випадку авто та право власності на нього переходять державі з відповідною 100 % компенсацією вартості. Інша ситуація - мобілізація транспортного засобу.
Автомобільна мобілізація в Україні 2023 передбачена ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та не передбачає передачу права власності на транспортний засіб державі, лише сам автомобіль. Хто може забрати авто? Це чітко передбачено законом:
Разом з тим, вилучення авто відбувається виключно на платній основі з компенсацією власності впродовж … не раніше 5-ти років після припинення воєнного стану так як ТЦК мають надати свій висновок про таку виплату після чого треба почекати 5 бюджетних періодів після закінчення війни. Таким чином, відповідь на питання щодо строків компенсації вартості автівки - якщо за п'ять років, то буде добре.
А як щодо конфіскації авто у фізичних осіб - простих громадян України? Пояснюємо. Мобілізувати транспортний засіб для потреб ЗСУ можна лише за умови знаходження у власності фізичної особи більше одного автомобіля. Якщо у вас лише одна автівка (причому закон не деталізує яка саме) - ніхто його не забере, бо це прямо заборонено законом і норма є імперативною.
Втім, які саме автомобілі забиратимуть закон не конкретизує та містить посилання на рішення Кабміну та органів влади. Країною шириться думка, що примусове вилучення транспорту стосується тої техніки, яка найбільш відповідає запиту та потребам військових. Але вірити цьому, чи ні - покаже час. Військові не лише пересуваються на лінії розмежування та в зоні активних бойових дій.
Нардеп Ярослав Железняк в коментарі для Times of Ukraine повідомив: "Дивіться, є авто у юридичних осіб. Вони й так зараз перебувають на військовому обліку. І є теоретична можливість, якщо раптом не буде вистачати авто, і саме це авто відповідає, якийсь там військовий броньований бус – от щось таке, і їх два, то в теорії одне можуть вилучити. Це не означає автоматичне вилучення кожної другої автівки", – пояснив Железняк.
А як там щодо повернення вилученого авто? Забране авто має бути повернутим в термін 30 днів після закінчення війни/ демобілізації та за однієї умови - якщо авто ще “живе”, а якщо ні - читайте вище.